Blockchain tehnologijo je razvil Satoshi Nakamoto, ki je leta 2008 objavil članek z naslovom "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" na kriptografskem forumu.
Blockchain je tehnologija, ki omogoča varno, transparentno in decentralizirano shranjevanje podatkov. Gre za zaporedje blokov, ki so povezani med seboj s kriptografskimi algoritmi in vsak blok vsebuje podatke o transakcijah ali drugih informacijah. Podatki v blockchainu so shranjeni v digitalni obliki in so dostopni javnosti, hkrati pa so varovani s kriptografskimi mehanizmi, ki zagotavljajo njihovo integriteto in avtentičnost.
Eden od ključnih elementov blockchain tehnologije je decentralizacija, kar pomeni, da ne obstaja en sam centralni organ ali institucija, ki bi bila odgovorna za upravljanje sistema. Namesto tega, se vsi udeleženci v omrežju skupaj odločajo o tem, kako se bodo podatki shranjevali in uporabljali.
Blockchain tehnologija je najbolj znana po tem, da jo uporabljajo kriptovalute, kot sta Bitcoin in Ethereum, kjer je blockchain uporabljen kot osnovni mehanizem za beleženje transakcij. Vendar pa ima tehnologija številne druge uporabe, od upravljanja zemljiških knjig do sledenja dobavni verigi in še veliko več.
Obstaja več različnih vrst blockchainov, ki se razlikujejo glede na njihovo zasnovo, uporabo in funkcionalnost. Nekateri najbolj znani blockchaini so:
Bitcoin blockchain - prvi in najbolj znan blockchain, ki se uporablja za transakcije s kriptovaluto Bitcoin.
Ethereum blockchain - blockchain, ki podpira pametne pogodbe, decentralizirane aplikacije in omogoča ustvarjanje lastnih kriptovalut.
Ripple blockchain - blockchain, ki se uporablja za izvedbo medbančnih plačil in transakcij z različnimi valutami.
Litecoin blockchain - blockchain, ki se uporablja za transakcije s kriptovaluto Litecoin.
Stellar blockchain - blockchain, ki se uporablja za izvedbo hitrih in cenovno ugodnih transakcij s kriptovalutami.
Cardano blockchain - blockchain, ki se uporablja za izvajanje pametnih pogodb in omogoča izvedbo transakcij z različnimi kriptovalutami.
EOS blockchain - blockchain, ki se uporablja za razvoj decentraliziranih aplikacij in izvedbo hitrih transakcij.
To so samo nekateri primeri blockchainov, ki se uporabljajo za različne namene. Obstaja pa še veliko drugih blockchainov, ki se razvijajo za različne aplikacije in namene, kot so zdravstvo, identifikacija, upravljanje z energijo in še veliko več.
Danes je blockchain tehnologija zelo pomembna in se uporablja v različnih sektorjih, od finančne industrije do zdravstva in še veliko več.

Ponzi shema
“ Beseda blockchain je sestavljena iz dveh delov: "block" in "chain". Block v angleščini pomeni blok, chain pa veriga. Skupaj pomeni beseda blockchain torej veriga blokov.”
Blockchain je zasnovan tako, da zagotavlja visoko stopnjo varnosti in zaščite podatkov. Vsak blok v verigi vsebuje digitalni podpis, ki ga ustvari kriptografski algoritem, in ta digitalni podpis je povezan s podpisom prejšnjega bloka. To pomeni, da bi moral napadalec spremeniti vse prejšnje bloke v verigi, da bi lahko spremenil ali izbrisal podatke v bloku, ki ga želi napasti. Ker je blokov v verigi veliko in so povezani med seboj, bi bilo spreminjanje prejšnjih blokov izredno težavno in časovno zahtevno.
Poleg tega se v blockchainu podatki hranijo na več računalnikih, kar pomeni, da bi napadalec moral napasti večino teh računalnikov, da bi spremenil podatke v verigi. To bi bilo izredno težko in neprofitabilno, saj bi bilo treba porabiti veliko sredstev in energije, da bi to storil.
Da bi se izognili morebitnim napadom, blockchain uporablja kriptografske algoritme, ki zagotavljajo varnost podatkov. Na primer, transakcije v blockchainu so kriptirane in morajo biti potrjene s strani drugih udeležencev v omrežju, kar zagotavlja, da so podatki verodostojni in avtentični.
Skupaj ta elementi zagotavljajo varnost blockchaina in zaupanje v verodostojnost podatkov, ki so shranjeni v verigi.
SEPA (Single Euro Payments Area)
Blockchain tehnologija ima nekatere prednosti pred tradicionalnimi plačilnimi sistemi, kot je SEPA (Single Euro Payments Area), vendar pa ne more popolnoma nadomestiti obstoječih plačilnih sistemov.
SEPA omogoča enostavne in učinkovite transakcije med evropskimi državami, medtem ko blockchain tehnologija omogoča hitre, poceni in varne transakcije brez vključevanja tretje osebe, kot je banka ali drugi posrednik. Blockchain tehnologija lahko tudi izboljša preglednost transakcij in poveča varnost prenosa podatkov.
Vendar pa blockchain tehnologija še vedno ni dovolj zrela in se ne uporablja dovolj široko za uporabo v velikem obsegu. Poleg tega obstajajo izzivi, kot so omejena skalabilnost in visoka energetska poraba pri nekaterih vrstah blockchainov, ki jih je treba rešiti.
V prihodnosti je mogoče, da bomo videli več blockchainov, ki se bodo uporabljali za mednarodna plačila in morda tudi za nadomestitev nekaterih obstoječih plačilnih sistemov. Vendar pa bo to verjetno dolgotrajen proces, ki bo zahteval sodelovanje različnih sektorjev in organizacij ter spremembe zakonodaje.

Comments