top of page

KDO JE RAZVIL GRAFE?

Writer: Reni MarkovičReni Markovič

Uporaba grafov za analizo gibanj cen delnic in kriptovalut sega v zgodovino, vendar je bilo večino tradicionalnih oblik grafikonov in tehnik za analizo trga razvitih v 19. stoletju.


Trgovanje z svečami je bilo razvito v Japonski v 18. stoletju in je bilo sprva uporabljeno za analizo cen riža na borzah. Ideja za uporabo sveč za analizo gibanja cen riža se je razvila iz japonskega načina priprave riža in uporabe sveč za razsvetljavo prostorov.

Prva oseba, ki je sistematično uporabljala sveče za analizo cen riža, je bil Munehisa Homma, ki je bil znani trgovski mojster in rižni trgovec v 18. stoletju. Homma je analiziral gibanje cen riža in ugotovil, da lahko s pomočjo različnih vzorcev sveč (kot so "marubozu", "doji" in "spinning top") napove, kako se bodo cene riža premikale v prihodnosti.

Ta pristop k analizi trgovin je postal znan kot japonski sistem sveč, ki se danes uporablja po vsem svetu. Trgovci in vlagatelji uporabljajo svečnike, da spremljajo gibanje cen in ugotavljajo vzorce in trende, ki lahko napovedujejo prihodnje gibanje cen.

Zato lahko rečemo, da je Munehisa Homma s svojimi opažanji in analizami gibanja cen riža ter razvojem japonskega sistema svečnega grafikona pomembno vplival na razvoj trgovanja s svečami.





Munehisa Homma je bil znameniti japonski trgovski mojster in rižni trgovec, ki je živel v 18. stoletju v Sakati, v prefekturi Japonske. Bil je znan po svojem spretnem upravljanju z denarjem in razvoju japonskega sistema svečnega grafikona, ki se še danes uporablja v svetu trgovanja.

Homma se je naučil trgovati z rižem od svojega očeta, ki je bil tudi uspešen trgovec z rižem. Sčasoma se je samostojno lotil trgovanja z rižem in razvil svojo lastno strategijo, ki se je osredotočala na analizo cen s pomočjo sveč. Njegovo poznavanje japonskega sistema sveč in vzorcev, ki so jih te sveče oblikovale, mu je omogočilo napovedovanje gibanja cen in doseganje velikega uspeha pri trgovanju z rižem.

Homma je svoje znanje o trgovanju in analizi cen riža zapisal v knjigi z naslovom "The Fountain of Gold: The Three Monkey Record of Money" (Zlata fontana: Zapis tri opic o denarju), ki je postala klasika japonskega gospodarstva. V tej knjigi je Homma razložil svojo strategijo trgovanja z rižem in poudaril pomembnost natančnega spremljanja gibanja cen.

Homma je s svojim dosežkom in prispevkom k razvoju trgovanja s svečami postal legenda japonskega gospodarstva in finančnih trgov. Danes je znan po vsem svetu kot oče japonskega sistema sveč in kot velik vpliv na razvoj tehnične analize.


Munehisa Homma


Poleg svojih dosežkov na področju trgovanja in razvoja japonskega sistema sveč je Munehisa Homma znan tudi po svoji filozofiji in etiki poslovanja. Verjel je v pomembnost poštenosti, pravičnosti in integritete pri poslovanju in se zavzemal za to, da trgovci ravnajo pošteno in spoštljivo do svojih strank.

Homma je bil tudi velik zagovornik dolgoročnega pristopa k trgovanju. Verjel je, da je pomembno imeti dolgoročni cilj in vztrajati pri njem, namesto da bi se osredotočili le na kratkoročne dobičke. Menil je, da je pomembno imeti strateški načrt, ki temelji na dolgoročnih ciljih, in se držati tega načrta, tudi če se zdi, da trenutne razmere niso ugodne.

Homma je svoje filozofske poglede na trgovanje in poslovanje prenesel tudi na druge vidike svojega življenja. Verjel je, da je pomembno živeti pošteno in pošteno ravnati do drugih, ter da je treba vsak dan vložiti trud in delo, če želimo doseči uspeh.


Manipulacija grafikov?


Čeprav so grafiki v svetu trgovanja lahko zelo koristni pri analizi cenovnih gibanj premoženja, je vsekakor mogoče manipulirati z njimi. Na primer, nekateri trgovci ali podjetja lahko manipulirajo cene premoženja, da se prikažejo na grafikih, kar bi lahko vplivalo na trgovinske odločitve drugih trgovcev.

Manipulacija cen premoženja se lahko zgodi na različne načine, na primer s pretiravanjem o dobrih ali slabih novicah o določenem premoženju, ali z izvajanjem velikih naročil za nakup ali prodajo, kar lahko vpliva na ceno in s tem na prikaz na grafikih.

Vendar pa so borzni posredniki in finančne institucije običajno dolžni upoštevati predpise in standarde, ki jih postavlja regulativna agencija, kot je na primer SEC (Securities and Exchange Commission) v ZDA. Ti predpisi pomagajo zagotoviti, da so trgi pregledni in pošteni ter da so grafiki realni in uporabni za analizo cenovnih gibanj premoženja.

Kljub temu pa je pomembno, da trgovci uporabljajo zdrav razum in sprejemajo trgovinske odločitve na podlagi več kot samo na grafikih, ampak tudi z uporabo drugih analitičnih orodij in spremljanjem novic o gospodarskih dogodkih, ki lahko vplivajo na cene premoženja.












 
 
 

Comments


bottom of page